balistika@seznam.cz

 

 Balistika.cz

 

Úvod

Vnější balistika:

    Teorie

    Program

    Stoupání vývrtu

    308W - ukázka

Vnitřní balistika

Balistika vzduchovky

22 LR

357 mag

44 mag

44 mag laborace

MOA, MilDot

Větrné elektrárny

Ke stažení

 

TOPlist

MOA (minute of angle)

MOA je zkratka pro úhlovou minutu, tj. 1/60 stupně. Je to často požívaná jednotka jak pro posouzení přesnosti zbraně, tak pro velikost kliku puškohledu. 1 MOA odpovídá zhruba 29,1 mm na 100 m, nebo v yardech 26,6 mm na 100 yd. Pro jednoduchost se 26,6 mm zaokrouhluje na 1 palec (25,4 mm), takže 1 MOA pak odpovídá 1" na 100 yd. Výrobci puškohledů často v návodě nebo webových stránkách uvádějí, že 1 klik je 1/4 MOA, ale na točítkách puškohledu je udáno 1/4" 100yd, což je to samé.

U každého puškohledu je dobré ověřit, zda deklarovaná velikost kliku odpovídá skutečnosti. Počet kliků nutný pro zadaný posuv záměrného bodu na různé vzdálenosti pro klik 1/4 a 1/8 MOA je v tabulce:

 

  

 

V další tabulce je opačný výpočet: velikost kliku pro různé vzdálenosti:

 

  

 

Tabulky pro libovolnou velikost je možné stáhnut zde: klik.xls.

 

 

Mil a MilDot

Mil je zkratka pro miliradián, tj. 0,001 radiánu. Odpovídá 10 cm na 100 m nebo také 3,44 MOA. MilDot je typ osnovy, která má na kříži pomocné body (bod = dot anglicky) "vzdálené" od sebe 1 Mil:

  

Budeme-li na 100 m střílet místo na střed na bod nacházející se pod středem kříže, zásah se posune o 10 cm nahoru, na 200 m o 20 cm nahoru atd. U puškohledů s proměnným zvětšením a křížem umístěným v zadní ohniskové rovině má kříž rozteč mezi body 1 Mil jen pro jedno zvětšení, pro jiné zvětšení je nutný přepočet. Vypočítat rozteč v centimetrech mezi body MilDotu pro zadané zvětšení a vzdálenost lze podle vzorce:

 

rozteč mezi body (cm) = 0.1 * vzdálenost * (zvětšení 1 Mil / zvětšení)

 

vzdálenost.............vzdálenost cíle v metrech

zvětšení 1 Mil……zvětšení, kdy má kříž rozteč mezi body 1 Mil

zvětšení…….........nastavené zvětšení puškohledu

Uvedený vztah platí pro puškohledy s křížem v zadní ohniskové rovině, pro puškohledy s křížem v přední ohniskové rovině případně s pevným zvětšením ve vzorci vynecháme člen v závorce. Podle tohoto vzorce byly vypočteny rozteče v cm mezi body osnovy pro zadanou vzdálenost a rozteč mezi body 2, 1 a 0,5 Mil. Příkladem může být puškohled se zvětšením 6-24x s křížem v zadní rovině, pro který je 1 Mil mezi body při zvětšení 12x. Rozteč 2 Mil pak odpovídá zvětšení 6x a 0,5 Mil zvětšení 24x. Tabulka pro rozteč v cm:

 

 

Tabulku je možné stáhnut zde: klik.xls. Osnovu MilDot je možné použít pro odhad vzdálenosti cíle, pokud je rozteč mezi body osnovy 1 Mil, pak:

 

vzdálenost (m) = 1000 * Velikost cíle (m) / Počet bodů

 

vzdálenost.....……vzdálenost cíle (m)

velikost cíle...........rozměr cíle (m)

počet bodů….......počet bodů osnovy, které překrývá cíl

Pro tento případ (rozteč 1 Mil) byla spočtena následující tabulka pro vzdálenosti cíle:

 

 

Tabulku je možné stáhnut zde: klik.xls.